• داشتن چشم ­انداز مشترک. هنگامی که اعضای یک تیم چشم ­اندازهای متفاوتی برای استارت آپ خود متصور می ­شوند، اختلاف نظرات شدیدی میان آنها رخ خواهد داد و استارت­ آپ را از مسیر خود منحرف خواهد ساخت. مدیر تیم باید بتواند افرادی را انتخاب کند که اهداف مشترک یا نزدیک به هم داشته باشند. حتی بعد از انتخاب افراد مناسب، ارزش­ هایی که در استارت­ آپ خود به دنبال آن هستید و چشم ­انداز استارت آپ را برای همه اعضا نهادینه کنید و فراموش نکنید که این مهم، باعث حفظ انسجام تیم شما خواهد شد.
  • ترکیب تیمی مناسب. به این فکر کنید که استارت ­آپ شما به چه نیروهایی برای موفقیت و پیشرفت احتیاج دارد. آنها را گرد هم آورید. گاهی بعضی از استارت­ آپ ­ها به اشتباه تصور می­ کنند که به ازای هر نقش باید یک نفر را در تیم خود داشته­ باشند، درصورتی که هر نفر می­ تواند ایفاکننده چندین نقش در یک تیم باشد. به عنوان مثال یک فرد می­تواند طراح سایت و مدیر خوبی باشد و هم در بخش فنی و هم در بخش مدیریتی فعالیت کند.
  • تعداد اعضا. تیم های استارت­ آپی معمولا تعداد اعضای بالایی ندارند. تعداد افراد زیادی را در تیم خود گردهم نیاورید، زیرا کنترل آنها دشوار می­شود.
  • اختلاف نظر. آیا بهتر است اعضای تیم شخصیت ­های متفاوتی داشته باشند یا تا حد ممکن شخصیت ­هایی نزدیک به هم؟ مسلما وجود افرادی متفاوت در یک تیم با نقطه نظرات متفاوت بهتر است، زیرا مکمل یکدیگر بوده و قادر خواهند بود استارت ­آپ خود را از چندین جنبه­ بررسی کنند. این موقعیت را متصور شوید که تمام افراد تیم خوش ­بین هستند و کسی جنبه شکست استارت ­آپ را ندیده و عوامل شکست را به خوبی بررسی نمی­ کند. وجود فردی منتقد در این تیم، تعادل آن را حفظ کرده و تیم را به چالش خواهد کشید.
  • هم­ تیمی شدن با دوستان. اگر با دوستان خود تیمی استارت­ آپی تشکیل می­ دهید، آگاه باشید که کار و روابط دوستانه از یکدیگر جدا هستند. بنابراین لازم است تعاملات کاری تان جدی باشد و رو دربایستی را کنار بگذارید.
  • بحث مالی. بحث ­های مالی همیشه نقاط بحرانی و حساس در یک استارت­ آپ بوده­ است. چه بسیار استارت­ آپ ­هایی با ایده­ های عالی و تیم هایی توانمند که به دلیل عدم شفافیت در مسائلی همچون سهام و نحوه پرداخت حق ­الزحمه، از هم ­پاشیده و به کلی از عرصه استارت­ آپی محو شدند. از همان ابتدا سهام میان خود، درصد مشارکت اعضا در فعالیت­ های استارت­ آپ و به طور کلی نحوه همکاری میان خود را تعیین کنید و سنگ­ هایتان را وا بکنید!