داده‌ کاوی فرایندی است که شامل جمع ‌آوری، تحلیل داده و توسعه مدل‌ های یادگیری جهت اتخاذ تصمیم‌ های عملی و اقدامات مقتضی بر اساس دانش بدست آمده می ‌باشد.
با گسترش بکارگیری فناوری ‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی در کسب وکارهای مختلف، شرکت ‌ها هر روزه داده ­های زیادی را در مورد کارکنان، مشتریان، فروش، موجودی ‌ها، امور مالی و تولیدی جمع ­آوری می ­نمایند. این داده­ ها معمولاً به عنوان مبنایی برای گزارش­گیری­ ها و أخذ تصمیمات دوره­ ای در سیستم­ های اطلاعات مدیریت مورد استفاده قرار می گیرند.
با گذشت زمان و جمع ­آوری داده ­ها در جایی به نام انبار داده، با کوه یا معدنی از داده­ ها مواجه می ­شویم. جستجو و کاوش در این معدن داده را «داده ­کاوی» نام نهاده­ اند که با هدف یافتن، استخراج و بکارگیری روابط، الگوها، قوانین و دانش نهفته و مستتر در بین داده­ ها صورت می ­گیرد.
بانک‌ ها امروزه اطلاعات تراکنش‌ ها و سایر داده ‌های بانکی و مشتریان را در پایگاه‌ های داده ‌ای بسیار بزرگ نگهداری می‌ کنند که اطلاعات ارزنده‌ ای را می ‌توان از این منابع استخراج نمود. روش‌ های آماری سنتی، ظرفیت و توانایی مکفی برای تحلیل این داده‌ ها را ندارند؛ بنابراین تکنیک‌ های داده ‌کاوی در کلیه ‌ی صنایع از جمله حوزه‌ی بانکداری به‌سرعت رشد کرده‌ اند و می‌ توانند برای حل مسائل کسب­ و­کار در صنایع مالی و بانکداری مشارکت گسترده‌ ای داشته باشند. همچنین می ‌توان داده ‌کاوی را در زمینه مختلفی از قبیل بازاریابی و کنترل فرایند تولید، مطالعه عوامل ریسک، تشخیص پزشکی و ارزیابی اثربخشی راه ‌های جدید مقابله برای کشف کلاهبرداری بکار برد.

 

درسا صنعت تهران- شرکت مهندسی مشاور درسا صنعت تهران- درسا صنعت- درسا- گروه اقتصادی درسا صنعت- دریک آنلاین- ماهنامه اقتصادی دریک- دریک- دریک- دریک- سایت کارآموز یاب- تیگراد- تیگراد – تامین مال همتا به همتا- درسا صنعت- درسا صنعت تهران- طرح توجیهی- طرح کسب و کار- شرکت تخصصی طرح کسب و کار

اجرا شده توسط: همیار وردپرس